טוב ציפור אחת ביד משתיים על העץ? השוואה בין פיקדון בבנק לתיק אגרות חוב

משקיעים היום נמצאים בדילמה, האם לשים את כספם סגור בפיקדון או שמא להשאר בשוק ההון התנודתי ולהשקיע את החלק היותר שמרני שלהם באג"חים? חשיבה על לקבל ציפור אחת ביד, קרי ריבית חסרת סיכון מהבנק, מפתה היום לקוחות רבים, אך האם ציפור אחת ביד היום תהיה הציפור הנכונה גם בעוד שנה? הבנקים מציעים כיום ללקוחות ריבית של כ-4.8%-4.5% תלוי בבנק ובגודל החיסכון עבור פיקדון שקלי שנתי. לקוח אשר יסגור את כספו לשנה עשוי להתעורר בעוד שנה כשסביבת הריבית פחותה הרבה יותר, ללא הגנה אינפלציונית ולמעשה לאחר מס ימצא עצמו עם רווח שיכול להיות כמעט אפסי.

לחילופין, ניתן כיום להנות מתיק אג"ח מפוזר בין סקטורים שונים לטווחי זמן לא ארוכים ( מח"מ – משך חיים ממוצע של כ-5 שנים) ובדירוגים גבוהים, A+ ומעלה, ובכך להנות לאורך שנים קדימה מתשואה עודפת משמעותית על פני פקדון בבנק. אז מה למעשה ההבדל בין פיקדון לתיק אג"ח?

 

השקעה בפיקדון לשנה:

  • בפיקדון אין תנודתיות.
  • הריבית המובטחת תינתן בסוף תקופה ולא תהיה ללקוח אפשרות "להפגש עם הכסף" לפני המועד הסופי.
  • על הפיקדון יחול מס של 15% על הרווח הנומינלי.

 

תיק אג"ח מפוזר לטווח ממוצע של 5 שנים:

  • פיזור בין 10-15 אג"חים קונצרניות במח"מ 5 שנים עשוי לספק כיום תשואה ממוצעת של כ-5.5% בדירוג A+ ומעלה.
  • תתכן תנודתיות "בדרך", אגרות החוב עשויות להנות מרווחי הון אך בתקופות מסוימות יתכנו ירידות באג"ח, מצב העשוי לשקף הפסד על הנייר. התשואה לפדיון - כשמה כן היא - מובטחת בפדיון ולכן יתכנו מהמורות בדרך.
  • המיסוי על אגח שקליות (לא צמודות) עומד על 15% על הרווח הנומינלי .
  • בעיתות של אינפלציה ניתן לרכוש תעודות סל המכילות אגח שקלי ואז המס הוא 25% על הרווח הריאלי. יש כאן יתרון מיסויי אך אין תשואה מובטחת לפידיון ,אלא תשואה פנימית בתעודה.
  • התיק נזיל ברמה יומית. בניגוד לפיקדון, המשקיע יכול למכור את מרכולתו בכל יום או לשנות את תמהיל ההשקעות שלו בהתאם להתפתחויות מאקרו כלכליות.

 

 

שיתוף

disclaimer | גילוי נאות

סקירה זו נועדה לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר רוית לגו - איטרניטי פמילי אופיס סברה כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע באתר זה אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותבת בלבד ומשקפת את הבנתה ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. רוית לגו - איטרניטי פמילי אופיס לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן היא אינה יכולה לערוב ו/או להיות אחראית למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. רוית לגו - איטרניטי פמילי אופיס, עשויה לייעץ ללקוחותיה להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. רוית לגו - איטרניטי פמילי אופיס אינה מתחייבת ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.
במסגרת שירותי ייעוץ ההשקעות של "איטרניטי פמילי אופיס" לא תתקבל כל תמורה, החזרי עמלות או טובת הנאה אחרת מהבנקים ו/או מהמוסדות הפיננסים בגין ההשקעות אשר יבוצעו ע"י לקוחותינו. במידה ויתקבל ב"איטרניטי פמילי אופיס" תגמול כלשהו בגין השקעות הלקוח, התגמול יועבר במלואו בחזרה ללקוח.

מאמרים נוספים בנושא

Contact Us

נשמח ללוות אותך צעד אחר צעד, תוך הקניית ידע פיננסי, תכנון פיננסי ובקרה תקציבית המובילים לעתיד פיננסי יציב, בטוח ושקט.

אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן Cookies כדי לספק לך את חווית השימוש הטובה ביותר באתרנו. לחצו כאן כדי ללמוד עוד