מנוהל בבית השקעות? כך תשאיר את המושכות בידיך! דגשים לבחינת מנהל התיקים שלך

לאחרונה פנו אלי מספר לקוחות שמנוהלים על ידי בתי השקעות לחוות דעת שניה על תיק ההשקעות שלהם. קרי, ייעוץ חד פעמי. ייעוץ חד פעמי מצריך למעשה מעבר על כלל נכסי הלקוח. בחינה לעומק של כל נייר ונייר שנרכש על ידי בית ההשקעות המנהל, אם זו אגרת חוב או מניה או קרן נאמנות בארץ או בחו״ל והמלצה לפעולה.

ברצוני להביא כאן מספר נקודות שצריך לשים לב אליהן בניהול על ידי בית השקעות:

ראשית בית השקעות מנתב את הלקוח , לאחר בירור צרכים שבלוני למדי, ל-pool השקעות קבוע. לכל בית השקעות יש מספר מוגבל של מדיניות השקעה אליה הוא מנתב את הלקוח. לרוב תחת כללי אצבע מאוד ברורים . הגמישות היא נמוכה ביותר.

שימו לב לתדירות ותכיפות הפעולות שנעשות בתיקים. מהירות התגובה לירידות מול הכנת התיקים לירידות. הקטנת חשיפה למניות או הקטנת ריסק בתיקים לאחר ירידות יכולה לפגוע בתיק ההשקעות לאורך זמן , חשוב מאוד לוודא שבתיק ישנם ניירות ערך דפנסיביים המגינים על התיק ומכינים אותו מבעוד מועד לירידות שעשויות להגיע. לא ניתן לתזמן את השוק .

פרופורציות. שימו לב האם התיק שלכם מפוזר - אך לא מפוזר מידי! כלומר אחזקה בנייר ערך בין 3% ועד 5% הנה סבירה, חשיפה למנפיק עד 5% תגן עליכם מפני דיפולט (חדלות פירעון) או ירידות חדות . המטרה לחשוב מצד אחד על הסנריו השלילי שיכול לקרות ומצד שני לא לאבד את התכלית שבהשקעה על ידי פיזור יתר.

תשאלו שאלות. תתחילו מהבנת הנסיון של מי שמנהל לכם את תיק ההשקעות בפועל, שנות נסיון, התמחות וכדומה. בקשו הסבר על הרכישות והמכירות שהתבצעו בתיקים. גם אם התיק המנוהל מקנה מנדט לפעולה ללא אישורכם מראש אין זה אומר שאינכם זכאים להבין מדוע נעשו פעולות ומה הרציונאל מאחורי הפעולות.

רציתם תיק סולידי- תמחקו את המושג מהארסנל. אין סולידי. סיכון יש גם באגרות חוב ולעיתים הסיכון בהשקעה בהן גבוה מהסיכון במניות. בידקו האם אתם מושקעים ישירות באגרות חוב לא מדורגות. לעיתים מנהלי תיקים נוטים להפנות כספים להשקעות ישירות באגרות חוב לא מדורגות אשר הסיכון בהן גבוה ואילו התשואות לא תמיד מפצות. דירשו ממנהל ההשקעות שלכם לידע אתכם לפני כל רכישה כזו ויותר מכך העדיפו השקעה דרך קרן נאמנות ולא השקעה ישירה. כאן הפיזור רצוי ומבורך.

לסיכום. אל תשכחו שמדובר בכספים שלכם אשר טרחתם רבות להרוויחם ביושר. פגישה של שעה פעם בחודש תראה למנהל ההשקעות שלכם שאתם עם היד על הדופק ותאמינו לי זה יעשה את ההבדל.

שיתוף

disclaimer | גילוי נאות

סקירה זו נועדה לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר רוית לגו - איטרניטי פמילי אופיס סברה כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע באתר זה אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותבת בלבד ומשקפת את הבנתה ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. רוית לגו - איטרניטי פמילי אופיס לא תהיה אחראית, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן היא אינה יכולה לערוב ו/או להיות אחראית למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. רוית לגו - איטרניטי פמילי אופיס, עשויה לייעץ ללקוחותיה להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. רוית לגו - איטרניטי פמילי אופיס אינה מתחייבת ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.
במסגרת שירותי ייעוץ ההשקעות של "איטרניטי פמילי אופיס" לא תתקבל כל תמורה, החזרי עמלות או טובת הנאה אחרת מהבנקים ו/או מהמוסדות הפיננסים בגין ההשקעות אשר יבוצעו ע"י לקוחותינו. במידה ויתקבל ב"איטרניטי פמילי אופיס" תגמול כלשהו בגין השקעות הלקוח, התגמול יועבר במלואו בחזרה ללקוח.

מאמרים נוספים בנושא

Contact Us

נשמח ללוות אותך צעד אחר צעד, תוך הקניית ידע פיננסי, תכנון פיננסי ובקרה תקציבית המובילים לעתיד פיננסי יציב, בטוח ושקט.

אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן Cookies כדי לספק לך את חווית השימוש הטובה ביותר באתרנו. לחצו כאן כדי ללמוד עוד